Oznaczenia na oponach

Oznaczenia opon
Oznaczenia opon

Nie trzeba być fachowcem, by samodzielnie rozpoznać, jakie opony kupujemy. Praktycznie wszyscy producenci stosują znormalizowane oznaczenia parametrów ogumienia na bocznej powierzchni opon.

Zaczynając od typu opony: do samochodów osobowych przeznaczone jest ogumienie oznaczone literą P, opony nadające się do lekkich samochodów ciężarowych oznacza się literami LT lub C (to ostatnie dotyczy oznaczeń w przemyśle amerykańskim tj. oponach wyprodukowanych w USA).

Kolejne parametry to szerokość i profil opony: szerokość podawana jest w milimetrach z kolei profil to współczynnik określający wysokość opony (w przekroju) do szerokości, podawany jest w procentach, przykładowo liczba 60 oznaczać będzie, że wysokość osiąga 60% szerokości opony.

Różnicę między oponami radialnymi a diagonalnymi widać co prawda na pierwszy rzut oka, ale producenci stosują też dodatkowe oznaczenia. Opony radialne (opony zimowe, letnie i uniwersalne) oznacza się literą R a diagonalne literą B.
Pod względem dopasowania do kół pojazdu, najważniejszym parametrem jest średnica opon, średnicę wyrażoną liczbowo (często w calach) również znajdziemy na bocznej ścianie opony.